Лабораторія експериментального моделювання
Оцінка проліферативного потенціалу стовбурових клітин на фоні імунодефіциту, змодельованого тимектомією
Відомо, що кісткова тканина функціонує у тісному зв’язку із імунною системою [Lorenzo J.A., 2000]. Тимус є центральним органом імунної системи, в якому відбувається дозрівання і диференціювання Т-лімфоцитів, які, в свою чергу, беруть участь в метаболізмі кісткової тканини через локальну і системну продукцію цитокінів [Бутенко Г.М., 1999; Lorenzo J.A., 2000]. Разом з тим, здатність МСК до проліферації та направленого диференціювання в умовах імунодефіциту на фоні тимектомії залишається недостатньо вивченою.
Тимектомія пов’язана з втратотою не тільки ендокринної, але й цитокринної функції тимуса. Показано порушення диференціювання стовбурових клітин у тимектомованих тварин і відновлення цього процесу після введення таким тваринам біологічно активних факторів тимуса [Петров, 1981; Ярилин, 1992]. За умов змін Т-ланки імунної системи у людей збільшуються випадки порушень структури кісткової тканини [N. Annapoorna, 2004], що наводить на думку про можливість змін направленого диференціювання мезенхімальних стовбурових клітин в цих умовах. При дослідженні функції кісткового мозку в умовах дисфункції імунної системи показано, що у тимектомованих новонароджених тварин на тлі лімфоцитопенії, порушень Т-ланки імунної системи уповільнюється ріст кісток [Кемилева З., 1984]. Тимус забезпечує диференціювання Т-лімфоцитів протягом усього життя і відновлює імунну систему після різних пошкоджень [Ярилин А.А., 1992; Goldstein A.L., 2004; Goya, 1999]. Гормони тимусу впливають на всі етапи диференціювання Т- клітин, в тому числі і на рівні кісткового мозку [Bach J.F., 1999; ]. Тимектомія в дорослому організмі призводить до порушення диференціювання стовбурових клітин у всіх напрямках кровотворення, особливо в гранулоцитарно-макрофагальному напрямку, тоді як після введення таким тваринам біологічно активних факторів тимусу відновлюється направленість кістковомозкового диференціювання, а також функціональний стан Т-ланки імунної системи [Петров Р.В., Trainin,1983].
Враховуючи значення порушень Т-ланки імунної системи для перебігу захворювань опорно-рухового апарату, відкритим залишається питання про функціональні властивості МСК в умовах дисфункції імунної системи. Передбачається дослідження здатності мезенхімальних клітин кісткового мозку до проліферації та направленої диференціації in vitro в нормі, при моделюванні пошкодження імунної системи шляхом тимектомії, а також за умов введення гормонів тимуса тимектомованим тваринам. Це дозволить оцінити можливості корекції впливу імунодефіциту на проліферативний потенціал клітин кісткового мозку.Лабораторія експериментального моделювання.